P l a v b a  a  ž i v o t  n a  l o d i

Jachta život

Elba        Korsika        Sardinie        Lipari

Počasí    

Ceník & Termíny https://www.yachting-potapeni.cz/yachting/https://www.yachting-potapeni.cz/yachting/shapeimage_2_link_0
 
 


Oproti klasické dovolené u moře, je dovolená na jachtě trochu specifická. Moře je sice úchvatné svým prostorem, ale loď je prostorově omezena. Na dovolenou na moři se většinou jezdí ve skupině lidí přibližně stejných zájmů, názorů, věku atd. Výběr členů posádky je tedy důležitý. Záleží zda plavbu pojmete rekreačně, objevitelsky či ryze sportovně. Podle toho naplánujte cestu a kotvení. Vzhledem k veliké členitosti pobřeží jsou míst ke kotvení stovky. Máte možnost kotvit na divoko v opuštěné zátoce, na bójce ve společnosti několika dalších plachetnic, u mola v poklidné rybářské vesničce u rušného městského mola nebo v kosmopolitním jachetním přístavu – marině.

  

vybavení jachty

 

Vše závisí jen na Vašem rozhodnutí a na počasí. Od zvoleného způsobu kotvení se odvíjí způsob života na lodi. Pokud se rozhodnete pro romantickou dovolenou a do placených marín chcete zajíždět jen minimálně, musíte počítat s některými omezeními, které z toho plynou. Především je to nutnost šetřit sladkou vodou. Nejvíce se dá ušetřit, pokud se nebudete po každém smočení v moři sprchovat sladkou vodou a mytím nádobí ve slané vodě (myje jej lépe než sladká). Pokud osobní hygienu „omezíme” na večerní spláchnutí soli ze svých těl, dá se s vodou vydržet. Naše jachta má velkou zásobu pitné vody 750 litrů

 

Marina není jen možnost nabrat sladkou vodu, dobít akumulátory a učinit důkladnou očistu těla. U každé maríny je obchod, kde můžeme loď zásobit čerstvým pečivem a zeleninou. V hospůdkách v okolí maríny se scházejí „námořníci" nejrůznějších národností a profesí. Je to i jakási společenská událost. Za marínu se platí, cena je dle délky lodě. Také za vyvázání na bójce se platí, ale cena bývá pochopitelně nižší než v maríně. Však také jediná služba, kterou Vám výběrčí poskytne je to, že Vám někdy odveze z lodi pytel s odpadky.

Celkové poplatky za celou loď a týden vycházejí na 120 Eur na posádku (nafta, voda, benzín)

 

Oblečení


oblečení na jachtu


Vaše oblečení se odvíjí od termínu a charakteru Vaší plavby. Na běžnou rekreační plavbu nepotřebujete speciální jachtařské overaly  jež využijete pouze při závodech nebo mimo sezónu. Jarní měsíce (duben, květen) je na sluníčku již příjemně, ale moře je ještě studené a tak i v noci bývá chladno. Pokud fouká, a proto v těchto měsících na moře jezdíme, unesete větrovku, kulich a rukavice. Vhodné jsou také holinky či neoprénové botičky. Nezapomeňte teplé ponožky a svetr. Pokud nemáte speciální jachtařské oblečení, lze jej suplovat oblečením na lyže či snowboard.  Na lodi je několik pršiplášťů ale ne vždy ideální velikosti.

V letních měsících je možno zvolit výstroj lehčí. Vystačíme s tričky a kraťasy, případně s mikinou. Pro případ bouřky, noční plavby či náhlé změny počasí stačí lehká větrovka.

Na podzim je výhodou po létě vyhřáté moře, ale počasí je méně stabilní. Večer se dříve stmívá a tudíž i chlad přichází dříve.

V každém případě nezapomeňte sluneční brýle s dobrým UV filtrem, krémy, čepici s kšiltem a boty se světlou podrážkou bez dezénu (nedělají šmouhy a nedrží se v nich kamínky).

oblečení na jachtě

 

  Jídelníček

Na lodi většinou konzumujeme jídlo, které jsme si sebou dovezli z Čech a doplňujeme z místních zdrojů (pečivo, ovoce zelenina).

Je zde plnohodnotně vybavená kuchyňka včetně plynového vařiče s troubou, nádobím, příbory, hrnečky a skleničkami. Z nápojů doporučujeme především neslazenou vodu (možno koupit skoro za české ceny na místě) a dobré české pivo.

Se zásobami to nepřehánějte, pocit hladu je v teplém počasí menší. Ideální je domluvit jídelníček ještě v ČR, zohlednit počet návštěv restaurace spojených s večeří (konec konců nedát si u moře rybu by byla škoda) a centrálně vše nakoupit. Italská kuchyně je velmi chutná a pestrá. Vyhlášené nejsou jenom ryby a dary moře, ale také Pršut - proscuitto (zauzená a sušená vepřová kýta)  pizza (5-8 Eur) víno (8-12 Eur). 

Osvědčili se rohlíky, výborné je jakékoliv nasolené syrové maso ponořené v oleji před odjezdem zmrazené, vydrží v pohodě 14 dní a je lepší než většina konzerv. Stravování kapitána zajišťuje v plné míře včetně pití posádka. Jde-li posádka do hospody, kapitán si něco ukuchtí.

jídlo na jachtě

  

Doporučené vybavení


Na námořních jachtách je podstatně méně prostoru než např. v hotelu. Vezměte si proto jen převládajícímu slunečnímu počasí odpovídající  přiměřené množství osobních věcí a to nejlépe ve skladné tašce. Nehodí se batohy s kostrou a kufry.

Neměli byste zapomenout: tmavé brýle, opalovací krém, šusťákový komplet proti větru a vodě ( při nočních plavbách je poměrně zima a vlhko). Povlečení na deku a jeden malý polštář a natahovací prostěradlo. Deka a polštář jsou ve vybavení lodi.

Posádka musí dovézt jednu 2 kg plynovou bombu na týden

  

Posádka hradí:

Kotvení v marinách (možnost doplnění vody a elektřiny) stojí od 40-100 Eur. za noc.
Naši kapitáni umějí kotvit v 90% zdarma
Provoz motoru: 5 Eur/hod.
V některých lokalitách čerpání pitné vody okolo 15 Eur za 500 litrů.
Výdaje činí okolo 20 Eur na osobu a týden. (dle náročnosti posádky)

Cesta do Itálie: přes Rozvadov nebo Dolní Dvořiště na Brenerský most (8 Eur) a dál po italských placených dálnicích směr Bolzano,Verona, Modena, Bologna až do Firenze. Poplatek za dálnice je  23 Eur. Z Firenze je možno pokračovat již zdarma a to po pěkných čtyřproudých silnicích. Z Firenze na Livorno, před Livornem odbočit na Grosseto a pokračovat až do města Piombina, zde najdeme marinu Salivoli, jachta bude kotvit před marinou. Kapitán Vám (až v pátek nebo v sobotu ráno) zašle SMS a oznámí místo setkání. Cesta trvá 12 a více hodin

 
život na jachtě
život na plachetnici